Správný sed je základem ježdění. Jak na koni sedět se začátečníci učí již během první hodiny. Tuto fázi byste nikdy neměli uspěchat a už vůbec ne vypustit. Zažité zlozvyky se odnaučují velmi špatně.

Velmi důležitá je délka třmenů. S příliš krátkými nebo příliš dlouhými třmeny nikdy nebudete sedět správně. Délka třmenů se určuje tak, že se postavíte čelem k sedlu, stáhnete třmeny dolů, pěst jedné ruky dáte k třmenovému zámku. Při správné délce třmenů, by vám třmen měl sahat k podpaždí. Nebo můžete zkusit další způsob. Poté, co sedíte na koni, dejte si obě nohy do třmenů a stoupněte si do nich. Mezera mezi sedlem a vámi by měl být 10 cm. Ještě existuje i třetí způsob, poté, co sedíte na koni, vyndejte obě nohy ze třmenů a nechte je volně viset. Třmenový můstek by vám měl sahat ke kotníku.

Když už máme správnou délku třmenů, tak hurá do sedla. Nasedání jsem popisovala ZDE.

Správný sed

Paty

Začněme asi nejfrekventovanějším povelem a ten zní: „Paty dolů!“. Od těchto dvou slov se spousta věcí odvíjí. Když nebudete mít patu dole, koleno vám vyjede nahoru. Když budete mít koleno nahoře, neposadíte se pořádně do sedla. Když nebudete pořádně usazení, kůň nebude spolupracovat. Když kůň nespolupracuje, jízda na něm je velmi nepohodlná. Patu musíte mít dole hned z několika důvodů. Nejenže to vypadá lépe, ale prošlápnutím pat si zpevníte lýtkový sval, a tím se kůň bude lépe pobízet. Také v případě pádu vám spíše nezůstane noha ve třmenu, když budete mít prošlápnuté paty. A s patami nahoře vám velmi často bude vypadávat noha ze třmenu.

Chodidla

Poloha chodidla ve třmenu je také velmi důležitá, i když se jedná o centimetry. Třmen byste měli mít pod nejširší částí chodidla. Pokud by se třmen nacházel blíže ke kotníku, nemohli byste prošlápnout patu a v případě pádu by vám mohla ve třmenu zůstat noha. Kdybyste třmen měli pouze pod prsty, při prošlápnutí paty by vám třmen neustále padal z nohy.

Špičky

Špičky jsou dalším problémem. Pokud je budete až přespříliš točit ke koni, bude to nepohodlné a nepůjde vám dobře prošlápnout pata. Když je budete mít vytočené od koně (což je velmi častý problém), nejenže to zase vypadá blbě, ale zase ryjete koni paty do břicha a nechtěně ho pobízíte. Často můžeme u trenérů slyšet, že jezdec má dát špičky ke koni, i když vytvořil pouze malý odklon. Ale když se podíváte do učebnic jezdectví z dob minulých, uvidíme, že špičky mají být lehce od koně, maximálním úhlu 45°. Sami poznáte, že v klusu je příjemnější mít špičky více ke koni než třeba ve cvalu.

Holeně

Správnou polohu holení zjistíte, když si představíte přímku rameno – kyčel – pata. Když budete mít holeně příliš vpředu, sed se vám tím posune dozadu. Jakmile máte holeně příliš vzadu, sed se posouvá dopředu a vy máte tendence se předklánět. Při jízdě koně holeněmi konstantně netlačíme, ale zároveň je nedržíme od koně. Nohy mají volně viset podél boků koně a být lehce přiložené.

Kolena

Kolena představují na koni klíčovou oporu. Tedy, nesmíte se jimi křečovitě držet po celou dobu jízdy, jinak byste byli ztuhlí na koňském hřbetě drncali. Stisknutí kolen také znamená pro koně pobídku ke zpomalení. Kolena mějte volně přiložené a stiskněte je pouze při zpomalování nebo v případě nebezpečí pádu.

Stehna

Se stehny je to podobné jako s koleny. Mějte je volně přiložené a zbytečně je netiskněte. Snažte se stehna i kolena držet co nejníže a tím snižovat těžiště a zvyšovat stabilitu sedu.

Všechny texty a fotografie s podpisem www.equos.cz použité na tomto webu jsou mé vlastní a jsou chráněny autorským zákonem. Jejich použití na jiných webech bez mého písemného souhlasu není možné.

Komentáře

Share on Myspace